76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Matúš Demko Komentár

KOMENTÁR: Ako sa loví katolík?

Katolíci sú v Česku menšinou, no oplatí sa podporovať ich identitu. Zvlášť pred sčítaním obyvateľov. Na Slovensku sú katolíci väčšinou a asi preto niet nikoho, kto by mal vážny záujem nahnať ich do košiara.

Český štatistický úrad vo svojej mediálnej kampani pred tohtoročným sčítaním ľudu, popri národnostných menšinách či živnostníkoch, nezabudol ani jednu “typicky českú” minoritu – veriacich. Celé dva mesiace ČT, Prima a TV Barrandov vysielala – v televíznom čase zakúpenom štatistickým úradom – spot katolíckeho kňaza Zbigniewa Czendlika, ktorý má poľské korene, no už roky pôsobí u našich západných susedov.

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách?

Okrem oficiálnej kampane sa rozbehla aj súkromná iniciatíva katolíkov-laikov “Jsem katolík”. Podarilo sa im získať mnoho katolíckych osobností, ktoré vysvetľujú, prečo sa hlásia k cirkvi. Herci, speváci, profesori, študenti, kňazi či podnikatelia prístupným jazykom priam lákajú do svojich radov. Ak počúvate režiséra Jiřího Stracha, ktorý prirovnáva cirkev k futbalovému tímu, za ktorý na ihrisko nastupujú skvelí hráči, dávajúci krásne góly, občas si dajú aj “vlastenca”, no vždy sa usilujú hrať fair play, máte chuť natiahnuť si tento dres.

K téme:
Kampaňou k plnému košiaru
Blíži sa sčítanie obyvateľstva. Katolíci, hláste sa
Vytvára sa atmosféra menejcennosti veriacich

Slovenské kampaňovanie vyzerá inak. Katolíkov tu asi máme tak veľa, že celý nábor pozostáva len z prečítania pastierskeho listu na Veľkonočnú nedeľu, bilbordov vo väčších mestách a letákov v Katolíckych novinách, ktoré presviedčajú presvedčených. Žiadna vitálna kampaň mladých nadšencov či iný, aspoň trochu zaujímavý počin cirkevného marketingu, nehrozí. Karty ešte môžu zamiešať horlivci na Facebooku, no aj tam je – aspoň na prvý pohľad – aktívnejší „opačný” tábor. Svedčia o tom skupiny ako Nepodporím cirkev či už verím alebo nie; Pri sčítaní ľudu 2011 označím „bez vyznania“ alebo „iné“ či Pri sčítaní ľudu 2011 napíšem do kolonky náboženského vyznania vieru „Jedi“.

Nech už bude výsledok sčítania akýkoľvek, intenzívnejší lov na veriacich tu chýba. Lebo lov je bojom, vynaliezavosťou, dobrodružstvom, napätím. Veriaci by si aspoň raz za desať rokov zaslúžili, aby o nich cirkev verejne a rada zápasila.

Matúš Demko

Foto: scitanie2011.sk

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.