76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Benedikt XVI. dokončuje tretí diel Ježiša Nazaretského. Vyjde okolo Vianoc

Témy: 

Tak ako po minulé roky, aj toto leto pápež pracuje na svojej knižnej trilógii Ježiš Nazaretský. Posledný diel venovaný Ježišovmu narodeniu a detstvu vyjde okolo Vianoc.

Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho si Benedikt XVI. sadol k rozpracovanému rukopisu hneď po príchode do letného sídla v Castel Gandolfo začiatkom júla. Na treťom a poslednom diely Ježiša Nazaretského pritom začal pracovať už počas dovolenky pred dvoma rokmi. V priebehu nasledujúcich týždňov by chcel knihu zaoberajúcu sa Ježišovým narodením a detstvom uzavrieť tak, aby mohlo vyjsť okolo Vianoc, keď si kresťania pripomínajú práve tieto udalosti.

Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ktoré vyšli v rokoch 2007 a 2011, bude vydavateľom oficiálne vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana. Na rozdiel od predchádzajúcich častí, ktoré mali 438 a 348 strán, by však malo ísť o podstatne útlejší zväzok. Podľa vatikanistu Andreu Tornielliho je Ježišovo narodenie a detstvo pre Benedikta XVI. výzvou, keďže túto tému doteraz nerozobral v žiadnom zo svojich diel. Zároveň je však limitovaný tým, že zo štyroch evanjelistov sa prvotnej fáze Ježišovho života venujú len Matúš a Lukáš. Podstatne bohatší materiál sa nachádza v apokryfných evanjeliách, ktoré však nie sú zaradené do katalógu inšpirovaných kníh Svätého písma.

Obidva doterajšie diely Ježiša Nazaretského sa okamžite stali bestsellermi. Z prvého dielu sa predali vyše tri milióny výtlačkov, druhý diel vyšiel v náklade 1,2 milióna kusov, po ktorom nasledovalo niekoľko dotlačí. Vatikanista Tornielli pripomenul, že pápežovo dielo vyvolalo ohlas aj v akademickom prostredí – len v Taliansku sa konala desiatka konferencií a sympózií. Príspevky, ktoré na nich odzneli, vyšli vo vatikánskom vydavateľstve pod názvom Ježiš Nazaretský na univerzitách.

Imrich Gazda 

Súvisiace články:
Benediktov Ježiš Nazaretský bude nielen best-, ale aj longsellerom

Foto: libreriadelsanto.it

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.