76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Pavol Rábara Rozhovor

Lenka Bradáčová: Musíte sa biť za ideál, aj keď viete, že nikdy nebude

Na skvelý festival Bratislavské Hanusove dni 2014 prišla rozprávať a diskutovať rešpektovaná česká právnička Lenka Bradáčová. Od roku 2012 je vrchnou štátnou zástupkyňou v Prahe a zároveň aj prezidentkou Únie štátnych zástupcov v Českej republike. Dozorovala niekoľko mediálne známych káuz, napríklad prvú fázu prípadu korupcie stredočeského hejtmana a poslanca ČSSD Davida Ratha, prípad vraždy chlapčeka Honzíka Rokose, kauzu vraha Miroslava Ritticha či prípad kontroverznej privatizácie “Mostecké uhelné”. Časopis Forbes Lenku Bradáčovú v roku 2013 vyhlásil za ženu s najväčším vplyvom na dianie v Česku. Postoy.sk jej položil zopár otázok.

Čo je podľa vás najväčší problém u ľudí, ktorí dnes pôsobia vo verejnej sfére?

Nemôžeme dať rovná sa medzi všetkých, ktorí tam sú. Myslím si, že skutočne veľká zodpovednosť je na voličoch, ktorí ich do funkcie volia. No a potom aj na ich odvahe dať priestor uplatňovaniu pravidiel. Nechcela by som však hodnotiť, či sú tam dobrí alebo zlí ľudia. Platí, že sú tam tí, ktorí boli zvolení.

Na Slovensku sa teraz veľa hovorí o reforme justície. Malo by to byť viac o ľuďoch alebo o normách?

Po rokoch v justícii som dospela k tomu, že oveľa viac sú potrebnejší kvalitní ľudia, ktorí si poradia aj v ťažkých situáciach. Normy na napĺňanie svojich právomocí a aby sa správali správne potrebujú menej. Podstatné je personálne obsadenie inštitúcií a možno dvadsať percent tam hrá kvalita normy, ktorá im umožňuje, aby napĺňali profesiu. Podstatný je však človek.

Čo vás fascinuje na tejto práci? Zvlášť teraz, keď ste vo vysokej pozícii a dosť populárna?

Za kľúčové považujem nezabudnúť na to, čo sa mi nepáčilo, keď som do justície prichádzala. Keď bol môj prvý stret študentského ideálu s realitou. A myslím, že to stále u mňa zostáva. Musíte sa biť za ideál, aj keď viete, že sa nikdy nestane, pretože ideálny stav nebude.

Pavol Rábara

Ilustračné foto: www.bhd.sk

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.