76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
František Neupauer BLOG

Modlitby za Silva Krčméryho a premietanie filmov

Dňa 11. septembra 2013 sa mladí ľudia z Komunity Sant'Egidio stretli pri modlitbe za Silvestra Krčméryho. V rámci modlitby sa čítal aj životopis pána Krčméryho a rôzne spomienky na jeho odvážne nasledovanie Krista. Modlitebného zhromaždenia sa zúčastnili aj ľudia bez domova, ktorým sa po roku 1989 venoval aj Silvester Krčméry. Po modlitbe umiestnili pod pamätnou tabuľou na 17. november 1989 Silvestrov portrét a poďakovanie, pred ktorým kládli kvety a zapaľovali sviece. Portrét je pred budovou Nemocnice Milosrdných bratov, kde Silvo Krčméry odišiel na večnosť v noci 10. septembra. "Silvo nám ukázal ako môže vyzerať úloha laika v Cirkvy. Je nám veľkým vzorom a pre mňa osobne  sú spolu s Vladimírom Juklom dve najväčšie osobnosti 20. storočia na Slovensku" uviedol Slavomír Zrebný, člen Komunity Sant'Egidio.

O 21:00 hod. sa stretla ďalšia skupinka ľudí na modlitbe svätého ruženca pri Pamätníku Sviečkovej manifestácie spolu s niektorými členmi Komunity. V modlitbe ďakovali za dar života Silvestra. Po modlitbe spontánne nasledovala debata zúčastnených, ktorí rozprávali aj o svojej skúsenosti so Silvestrom. Ešte počas modlitby hral na gitare mladý muž z Nemecka, ktorý sa zhromaždeniu neskôr prihovoril: "Idem stopom zo Srbska do Nemecka. Dnes som cítil vo vašom meste akúsi zvláštnu atmosféru. Bolo to akoby niekto významný zomrel, a tak som sa pýtal ľudí. Tí však o tom ešte nič nevedeli... Teraz to už chápem a som rád, že moja hudba mohla odznieť na tom správnom mieste." Modlitebné zhromaždenia budú pokračovať každý večer až do dňa Silvovho pohrebu, ktorý bude v utorok 17. septembra o 13:30 v kostole Premenenia Pána u Jezuitov.

Dnes (13. septembra) bude opäť okrem pravidelnej modlitby svätého ruženca o 21 hod. pri pamätníku Sviečkovej manifestácie aj sprievodné podujatie - premietanie filmov o Silvovi. Začne už o 19 hod. v priestoroch Múzea zločinov a obetí komunizmu na Nám. slobody 3. Pani Marta Franeková predstaví film, kde vystupuje aj Silvester Krčméry s názvom "Brainwashing" a následne bude odprezentovaný krátky dokument z uvedenia publikácie o Silvovi Krčmérym v réžií Slavomíra Zrebného z Komunity Sant´Egidio. Pozývame všetkých, ktorý poznali Silva na stretnutie a dialóg. Zároveň pri Múre nenápadných hrdinov si uctíme jeho pamiatku zapálením sviec. Posledné avizované sprievodné podujatie bude na Košickej 30 pri dome, kde býval Silvester Krčméry, a kde z iniciatívy mladých ľudí sa začali konávať pravidelné nedeľné sväté omše každú nedeľu o 19 hod. Prečo sv. omše pri lôžku Silva? Z jednoduchého dôvodu, aby mužovi, ktorý trpel pre vieru umožnili stretnutie so sviatostným Kristom. Srdečná vďaka patrí všetkým kňazom a aj jednému z biskkupov, ktorý sa týchto slávení zúčastnili. Ale aj šoférom, ktorý vozievali kňazov, organizátorom a hudobníkom...
Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.