76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Cyril Šebo BLOG

Nepotrestané zločiny komunizmu

V rádiu bežala relácia s predsedom správnej rady Ústavu pamäti národa, Ondrejom Krajňákom. Porovnával, nakoľko sa vyrovnali s komunistickou minulosťou okolité krajiny – Slovensko sa údajne zmohlo na jeden formálny trest pre pána Lorinca.

Prečo neboli tie zločiny, spáchané počas komunizmu, potrestané? Nemohli byť klasifikované ako zločiny proti ľudskosti, ako nepremlčateľné, lebo mnohé z nich sa schovali za vtedajšie zákony. Jeden z dôvodov.

,,To byla taká doba“, povedali by bratia Česi. ,,Aj dnes je taká doba“, môžeme k tomu trpko pritakať.

Štatisticky tu fungovalo 20 tisíc príslušníkov ŠTB, pol milióna členov komunistickej strany. Pol milióna môžeme pokojne násobiť tromi rodinnými príslušníkmi, a vychádza nám pekná suma obyvateľstva, ktorá sa na tejto ideológii bez väčšieho zhŕdzania podieľala.

Tí ľudia tu dnes poväčšine ešte stále žijú, mnohí sú pri rôznych mocenských a ekonomických pákach.

Ak si spomenieme na celú tú ideologickú mašinériu a premývanie mozgov, väčšina obyvateľstva sa vlastne najskôr nútene, potom aj oportunisticky povoľne, nechala manipulovať, aj keď len okúňavo, jedným uchom dnu, a druhým von. Muselo sa to však prejaviť na celkovej schizofrénii národa.

Koľko tej nostalgie za starými časmi si možno vypočuť ešte aj dnes. Nielen v dedinskej krčme, aj v médiách, od ľudí stredného veku. A pritom si po ostatných kortešačkách celá polovica celku objednala vládu sviežeho, zväzáckeho kádra!

Je to o svedomí národa. ,,Na výber daní nie je spoločenská objednávka“, tvrdí daniar. Na potrestanie zločinov komunizmu nie je tá známa, otrepaná ,,politická vôľa“, ale rovnako tu nie je na vyrovnanie sa s minulosťou pripravené ani svedomie veľkého množstva obyvateľov. Vlastne je už po funuse a väčšina sa s minulosťou vyrovnala. Pekne po svojom.

S takýmto schizofrenickým dedičstvom ,,domáceho kutila, chalupára, rybára“, ktorý vonku za vrátkami svojho hrádočku, verejne nemohol nesúhlasiť s ,,budovaním svetlých zajtrajškov“, bolo celkom bezproblémové nainštalovať mečiarizmus a súčasnú prelestnú ficovládu.

Bude musieť vymrieť ešte jedna, jeden a pol generácie? Kým čo? Kým nastúpi kinderspráva, históriu ignorujúca, ktorá z minulosti bude poznať len to, že komunizmus ,,to bolo vtedy, keď nikto nemal iphone a na rakúskych gletcheroch sa tata ešte nešmýkali“?

Začína školský rok, s ním hodiny dejepisu. Tie sa mali začať už dávno, doma v obývačke, v kuchyni. Osvedčená otcovská parketa, tá pravá ,,otcova roľa“.

Vraj chyby, z ktorých sa nepoučíš, si budeš musieť raz pekne zopakovať. A možno nielen raz.

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.