76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Imrich Gazda Svet kresťanstva

Pápeži a 11. september

„Násilie sa nesmie používať v mene Boha.“ Aj keď v rozdielnych okamihoch, odkaz Benedikta XVI. a Jána Pavla II. na adresu 11. septembra 2001 je rovnaký.

„Dnes sa naša myseľ vracia aj k 11. septembru pred desiatimi rokmi. Pamätajúc pred Pánom na životy obetí teroristických útokov tohto dňa a ich rodiny, vyzývam predstaviteľov národov a ľudí dobrej vôle, aby vždy odmietali násilie ako riešenie problémov, odolávali pokušeniu nenávisti a aby pracovali pre spoločnosť inšpirujúc sa princípmi solidarity, spravodlivosti a pokoja,“ povedal v nedeľu počas ukončenia eucharistického kongresu v Ancone Benedikt XVI.

Pri príležitosti 10. výročia teroristických útokov pápež zaslal svoje posolstvo aj arcibiskupovi New Yorku Timothymu M. Dolanovi. „Znova musí byť jednoznačne povedané, že nijaká okolnosť nemôže ospravedlniť teroristické činy,“ uviedol Benedikt XVI. a dodal, že tragickosť toho dňa prehlbuje skutočnosť, že aktéri útokov si nárokovali konanie v mene Boha. „Každý ľudský život je v očiach Boha drahocenný,“ napísal pápež a v závere listu ocenil americký ľud „za odvahu a veľkorysosť, ktorú preukázal v záchranných operáciách a za jeho odhodlanosť ísť ďalej s nádejou a dôverou“.

Benedikt XVI. počas svojho pontifikátu miesto tragédie navštívil aj osobne. Stalo sa tak počas apoštolskej cesty do USA 20. apríla 2008. Na Ground Zero nepredniesol žiadny príhovor – po modlitbe nasledovalo len stretnutie s vybranými záchrancami a zachránenými. „Modlitba pápeža na Ground Zero by mohla ostať v spoločenskej pamäti ako ,De Profundis´ našej doby: zvolanie ,Z hlbín´ - ako znie úryvok žalmu 129 – úpenlivo volá Boha z miesta smrti. Ráno o 9.30 zostúpil do osemdesiatmetrovej hĺbky, na dno krátera, ktorý sa nachádza na mieste Twin Towers,“ opísal pohnutý okamih v denníku Corriere della Sera vatikanista Luigi Accattoli.

Reakciu Jána Pavla II. na teroristický útok priblížil v nedeľnom rozhovore pre portál Vatican Insider jeden z jeho najbližších spolupracovníkov Joaquín Navarro-Valls: „Zostal chvíľu pred televízorom. Potom sa odobral do kaplnky, ktorá sa nachádza len pár krokov od televíznej miestnosti a zostal tam v dlhej modlitbe.“ Pápež sa v ten deň nachádzal v Castel Gandolfo a bývalý hovorca Svätej stolice ho o udalosti informoval telefonicky krátko popoludní. „Zostal hlboko otrasený a zarmútený. Spomínam si, že sa ma opýtal ako mohlo dôjsť k takému surovému atentátu.“ Ján Pavol II. chcel hneď telefonovať americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, aby mu tlmočil svoju blízkosť, ale keďže nebolo možné nadviazať telefónne spojenie, poslal mu len telegram. Na druhý deň ráno slúžil omšu za všetky obete atentátu a za ich rodiny.

Počas návštevy Kazachstanu v januári 2002, prvej moslimskej krajiny po útokoch, Ján Pavol II. zdôraznil, že náboženstvo sa nesmie stať nástrojom pre ospravedlnenie hnevu a násilia v mene Boha. Zároveň však odmietol vztiahnuť vinu na všetkých moslimov a islamskú vieru.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Súvisiace články: Útočia na kríž na Ground Zero

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.