76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Pápežovho komorníka zatkli pre vynášanie dokumentov

Témy: 

Kauza „Vatileaks“ naberá na obrátkach. Svätá stolica potvrdila zadržanie pápežovho komorníka. V jeho byte sa našlo množstvo dokumentov, ktoré v posledných mesiacoch zmizli z Vatikánu. Deň predtým padla aj hlava šéfa vatikánskej banky. Podľa niektorých odborníkov však ide len o malé ryby a skutoční páchatelia sú stále na slobode.

Za necelých 24 hodín vo Vatikáne našli dvoch vinníkov zodpovedných za medializovanie vnútorných záležitostí Svätej stolice. V stredu dopoludnia Dozorná rada Inštitútu pre náboženské diela, známejšieho pod názvom vatikánska banka, jednohlasne vyslovila nedôveru súčasnému prezidentovi Ettoremu Gottimu Tedeschimu. V ten istý deň večer vatikánska polícia zadržala pápežovho komorníka Paola Gabrieleho, v ktorého byte sa našli dokumenty odcudzené z Vatikánu.

Skutoční vinníci?
„Supy alebo obetné baránky na záchranu niekoho, kto stojí oveľa vyššie? To je otázka, ktorú si kladú mnohí vo Vatikáne,“ napísal vatikanista denníka La Stampa Andrea Tornielli. Sám sa prikláňa k tomu, že za únikmi dokumentov nestoja dvaja zadržaní laici, ale „osoba s rafinovanou mysľou, znalec cirkevnej politiky“.

Únik interných dokumentov Svätá stolica prvýkrát oficiálne priznala v polovici februára. Médiá už predtým priniesli viacero informácií o citlivých udalostiach a personálnych sporoch vo Vatikáne. Koncom apríla pápež Benedikt XVI. vymenoval trojčlennú kardinálsku komisiu, ktorá mala zodpovedať za vyšetrovanie prípadu. Jej členom sa stal aj 88-ročný slovenský kardinál Jozef Tomko. Kauza „Vatileaks“ sa vystupňovala pred niekoľkými dňami, keď novinár denníka Libero Gianluigi Nuzzi publikoval knihu s názvom Vaša Svätosť, v ktorej zverejnil pápežove súkromné listy.


Kto je Paolo Gabriele? 

Zatknutý komorník Benedikta XVI., 46-ročný Paolo Gabriele pochádza z Ríma, je ženatý a má tri deti. „Mnoho ľudí vo Vatikáne ho pozná ako jednoduchého a dobrého človeka, ktorý si ctí pápeža. Je rezervovaný, vždy veľmi elegantný, prezývaný Paoletto,“ napísal vatikanista Tornielli. Vďaka svojej práci je laikom najbližšie postaveným pri pápežovi. Ako zamestnanec Vatikánu je držiteľom vatikánskeho štátneho občianstva. S rodinou býva blízko Námestia sv. Petra na ulici Porta Angelica – práve tu mali nájsť zmiznuté dokumenty. Podľa Tornielliho je „ťažko uveriteľné“, že by niekoľko mesiacov od vypuknutia "Vatileaks" komorník Gabriele držal u seba hľadané materiály. Navyše, mnohé dokumenty, ktoré nelegálne opustili vatikánske múry, nepochádzajú z Apoštolského paláca, ale z iných úradov, do ktorých zadržaný komorník nemal prístup.

Komorník, alebo ináč majordómus, sa pohybuje v blízkosti hlavy katolíckej cirkvi od skorého rána do večera. Sprevádza ho aj počas audiencií či na apoštolských cestách. Ráno pomáha pápežovi s obliekaním, potom sa s ostatnými členmi pápežskej rodiny – ktorú tvoria dvaja osobní tajomníci a niekoľko zasvätených laičiek zodpovedných za domácnosť – zúčastňuje omše, ktorú Benedikt XVI. slúži vo svojej súkromnej kaplnke. Na starosti má aj stolovanie a poriadok v pápežskom apartmáne, ktorý opúšťa až neskoro večer, keď sa pápež utiahne do svojej spálne.

Imrich Gazda 

Foto: vaticanstate.va

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.