76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Vatikán pritvrdil voči hriešnym klerikom

Témy: 

Svätá stolica včera zverejnila dokument, ktorý aktualizuje normy týkajúce sa najzávažnejších deliktov. Venuje sa nielen pedofílii či sväteniu žien, ale aj porušovaniu spovedného tajomstva.

Urýchlenie procesov s klerikmi, ktorí sa dopustili obzvlášť závažných deliktov, predĺženie doby premlčania, účasť laikov v cirkevných tribunáloch a zaradenie detskej pornografie a zneužívania mentálne postihnutých medzi kánonické zločiny.

To sú najvýznamnejšie novinky, ktoré zavádzajú aktualizované Normy o najzávažnejších deliktoch. Dokument schválil ešte v roku 2001 pápež Ján Pavol II. ako „prílohu“ motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela. Zosnulý pápež tým urobil z Kongregácie pre náuku viery centrálny orgán, ktorý posudzuje a rieši najzávažnejšie delikty nielen vieroučného, ale aj disciplinárneho charakteru.

Aktualizované vydanie Noriem o najzávažnejších deliktoch podpísal Benedikt XVI. ešte 21. mája. Nový dokument sa nevenuje len otázke sexuálnych deliktov, ale aj prečinom voči sviatostiam Eucharistie a zmierenia. Kongregácia pre náuku viery sa odteraz stáva odvolacou inštitúciou v otázkach herézy, apostázie a schizmy, ktoré patria do kompetencie miestnych biskupov a rehoľných predstavených. V jej pôsobnosti bude aj delikt tajného nahrávania spovede a šírenie týchto nahrávok, ktorým sa zaoberá už Dekrét týkajúci sa tých, ktorí zverejňujú vyznanie pri spovedi z roku 1988 a tiež delikt pokusu o svätenie žien, ktorému sa venuje Všeobecný dekrét ohľadom deliktu pokusu o vysvätenie ženy z roku 2007.

O aktualizovaných normách informovali aj viaceré slovenské médiá. Agentúra SITA priniesla informáciu, že Vatikán považuje vysvätenie ženy za rovnaký zločin ako pedofíliu. Jej správu prebrali napr. aj denníky SME a Pravda. Nový dokument však toto tvrdenie vôbec neobsahuje. V aktualizovaných Normách o najzávažnejších deliktoch sa oba delikty ocitli spolu preto, že Kongregácia pre náuku viery skúma a posudzuje delikty proti viere, mravom, ale aj sláveniu sviatostí.

Dnešné vydanie denníka SME (s. 10) zároveň cituje denník The New York Times, ktorý píše o sklamaní obhajcov práv obetí sexuálneho zneužívania, "ktorí dúfali, že v nich (aktualizovaných normách, pozn.) bude povinnosť nahlásiť prípady pedofílie polícii...". Vo vyhlásení hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho sa však jasne hovorí o tom, že povinnosť dodržiavať občianske právo týkajúce sa ohlasovania zločinov jasne vyplýva zo smernice, ktorú kongregácia vydala na jar tohto roku. Rovnako taliansky liberálny denník Corriere della Sera píše o explicitnom vyjadrení tejto zásady. SME spomína aj hnev amerických biskupov na nové pravidlá. Vatikánsky rozhlas naopak informuje o ich „spokojnosti“.

K téme sa ešte vrátim v najbližších dňoch.

Zdroj: Tlačové stredisko Svätej stolice, Corriere della Sera, Il Giornale

Foto: flickr.com

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.