76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Výška milodaru za odslúženie omše stúpla na päť eur

Témy: 

Slovenskí biskupi na minulotýždňovom plenárnom zasadaní rozhodli, že výška milodaru za odslúženie omše stúpne z 3,32 eur na 5 eur. Rozhodnutie je záväzné pre všetky diecézy. Včera o tom informovala Tlačová kancelária KBS. 

Zmena bude platná od 1. júla. Dovtedy platí rozhodnutie KBS z 20. plenárneho zasadania z roku 1996, kedy bola výška omšového štipendia (intencie) stanovená na 100 Sk. Po prechode na euro sa táto suma prepočítala na 3,32 eur.
Biskupi zároveň pripomenuli nariadenie Kódexu kánonického práva, podľa ktorého je kňazovi dovolené „prijať dobrovoľne venovaný vyšší, ale aj nižší milodar, než je určený za obetovanie omše“ (kán. 952). Kódex zároveň odporúča, aby kňaz slúžil omšu na úmysel veriacich, najmä chudobných, aj vtedy, keď nedostal žiaden milodar. „Kňaz, ktorý v ten istý deň slávi viac omší, každú môže obetovať na úmysel, na ktorý bol venovaný milodar, ale s tým zákonom, že okrem dňa Narodenia Pána si má ponechať milodar iba za jednu omšu, ostatné však má odovzdať na ciele, ktoré predpísal ordinár, ale pri pripustení istej odmeny z vonkajšieho titulu,“ dodáva kódex v kánone 951.
Podľa výkonného sekretára KBS Antona Ziolkovského je dobré si uvedomiť, že počas uplynulých rokov stúpla priemerná mzda, takže „stokorunáčka“ v 90. rokoch a dnes má inú hodnotu. „Paradoxom je, že veriaci z východného a severného Slovenska sú pri omšových milodaroch štedrejší ako na západe, pričom päť eur, a neraz aj viac, je štandardným milodarom už od zavedenia eura,“ dodal pre Svet kresťanstva.
Imrich Gazda
Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.