76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Zatknite pápeža, žiadajú britskí ateisti


Známi britskí ateisti Richard Dawkins a Christopher Hitchens žiadajú, aby bol Benedikt XVI. počas septembrovej návštevy Veľkej Británie zatknutý pre zločiny proti ľudskosti. Petíciu proti apoštolskej ceste zatiaľ podpísalo vyše 12 300 ľudí. Jej autorom je predstaviteľ britského LGBT hnutia Peter Tatchel.

Dawkins (na obr.) a Hitchens požiadali dvoch britských právnikov, Geoffreyho Robertsona a Marka Stephensa, aby pripravili formálnu obžalobu pápeža za krytie sexuálneho zneužívania maloletých v Katolíckej cirkvi. „Tento človek nie je nad ani mimo zákona. Systematické krytie zneužívania maloletých je kriminálnym činom v každom právnom poriadku a ten nepredpokladá súkromné pokánie a finančné odškodnenie cirkvou, ale spravodlivosť a trest,“ uviedol Hitchens pre Sunday Times.

Obaja predstavitelia ateistického hnutia sa spoliehajú na precedens z roku 1998, kedy bol počas návštevy britských ostrovov zatknutý čílsky diktátor Augusto Pinochet. Pripomínajú aj úspech propalestínskych aktivistov, ktorým sa koncom minulého roka podarilo presvedčiť britský súd, aby vydal zatykač na bývalú izraelskú premiérku Cipi Livni za vojnové zločiny, ktorých sa mala dopustiť počas konfliktu v Gaze na prelome rokov 2008 a 2009. Pred zatknutím ju zachránilo len to, že plánovanú cestu do Londýna zrušila.

Podľa Dawkinsa a Hitchensa sa Benedikt XVI. nemôže spoliehať na diplomatickú imunitu, nakoľko nie je hlavou štátu, ktorý by bol uznaný OSN. V tomto sa však mýlia, nakoľko Vatikán síce nie je členom Spojených národov, ale OSN ho uznáva. Právnici Robertson a Stephens veria, že britská prokuratúra by mohla začať stíhanie pápeža alebo tento prípad postúpiť medzinárodnému tribunálu. V súvise s vyšetrovaním sexuálnych deliktov niektorých kňazov sa pápeža pred súd už pokúšajú dostať súdy v amerických štátoch Kentucky a Oregon (viac tu a tu).

Proti septembrovej návšteve Benedikta XVI. na britských ostrovoch prebieha aj petícia, ktorú organizuje Peter Tatchel z LGBT skupiny OutRage! Petícia, ktorá bude prebiehať až do 2. októbra, od britského premiéra Gordona Browna požaduje, aby sa „dištancoval od netolerantných myšlienok pápeža“ týkajúcich sa „reprodukčných práv žien, rovnosti homosexuálov, výskumu embryonálnych buniek a používania prezervatívov ako prevencie proti AIDS“. Zároveň ho žiada, aby odsúdil krytie sexuálneho zneužívania, rehabilitáciu biskupa Richarda Williamsona a beatifikáciu Pia XII. Hlavnou požiadavkou je nefinancovanie návštevy pápeža z verejných zdrojov. Predpokladané náklady majú dosiahnuť 17 miliónov eur.

Táto petícia sa – tak ako všetky ostatné doručené na Downing Street 10 – nachádza aj na oficiálnej stránke britského premiéra.

Zdroj: Sunday Times, Corriere della Sera

Foto: wikipedia.org

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.