73 987 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Marek Mačica Spoločnosť

Boj proti európskej chudobe

Európska charita tiahne do boja proti chudobe. Zorganizovala petíciu, v ktorej plánuje do konca decembra nazbierať milión podpisov. Chce tak zatlačiť na predstaviteľov EÚ, aby razantnejšie postupovali proti zvyšovaniu počtu chudobných v Európe.

Petícia Európskej charity (CE) je umiestnená na web stránke zeropoverty.org. Doteraz ju podpísalo okolo 3600 ľudí z krajín ako Taliansko, Francúzsko, ale aj Arménsko. Petícia sa uskutočňuje v čase, keď Európska komisia vyhlásila tento rok Európskym rokom boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.

Podľa štatistiky Eurobarometra 23,5 milióna Európanov žije z menej ako desiatich eur na deň a jeden z piatich nemá adekvátne bývanie. Andrea Topoľská zo Slovenskej katolíckej charity pridáva aj ďalšie čísla. „Šesťdesiat miliónov ľudí vo Východnej Európe musí vyžiť z menej ako dvoch dolárov na deň, a každý desiaty človek žije na pokraji chudoby napriek tomu, že pracuje.“ Chudoba sa dotýka aj detí. Jedno z piatich žije v chudobe, čo predstavuje 19 percent populácie detí v Európe.

K téme:
Voľná nedeľa na dosah?

Viceprezident talianskej katolíckej charity Francesco Marsico pre denník Avvenire vysvetľuje, že otázka chudoby sa netýka iba zaostalejších krajín. „Taliansko ako jedna z mála krajín nemá doteraz ustanovenú minimálnu mzdu a pre toho, kto je nezamestnaný, nemá rozvinutú podporu v nezamestnanosti,“ vysvetľuje Marsico pre Avvenire. Aj táto petícia má zatlačiť na predstaviteľov regiónov, štátov a Európy, aby začali reálne konať proti narastajúcej chudobe. Iniciátori petície si dávajú za cieľ do roku 2015 odstrániť detskú chudobu, zvýšiť sociálnu starostlivosť, o päť percent znížiť nezamestnanosť a garantovať všetkým minimálnu sociálnu ochranu.

„Situácia v EÚ sa zdá byť "v poriadku", ale to záleží od uhla pohľadu. Slováci sú zvyknutí na ľudí na ulici, ktorí žobrú a aj pohľad na chudobu je rôzny,“ hovorí pre Postoy.sk Andrea Topoľská. Hranica chudoby sa podľa nej mení v závislosti od krajiny a rozlišovať treba medzi pojmami absolútna a relatívna chudoba. „Absolútna chudoba, je keď ľuďom chýbajú základné potreby na prežitie, napr. môžu zomrieť hladom, nemajú čistú vodu, slušné bývanie, oblečenie či medikamenty, a teda sa obávajú o svoje prežitie. Najviac viditeľná je v rozvojových krajinách,“ vysvetľuje Topoľská. Tu možno zaradiť ľudí bez domova či Rómov. Relatívna chudoba pritom znamená, že podmienky na život jednotlivca sú horšie ako priemer daného regiónu alebo štátu. „I keď relatívna chudoba nie je tak závažná a nebezpečná ako extrémna, ostáva aj naďalej škodlivá a nehodno ju opomínať,“ doplňuje Topoľská.

Na Slovensku v súčasnosti prebiehajú aktivity v mene Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Pod záštitou speváčky a herečky Dorota Nvotovej, kňaza Antona Srholca či zakladateľky Divadla z Pasáže Viery Dubačovej prebiehajú aktivity zamerané na „zvyšovanie povedomia o chudobe a sociálnom vylúčení“ a podporu projektov sociálneho začlenenia.

Marek Mačica
Foto: sxc.hu, flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.