76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Matúš Demko Komentár

KOMENTÁR: Facka Bezákom

V Katolíckej cirkvi na Slovensku sa zaužíval trend nič nevysvetľovať. Môže jej to zlomiť krk.

Odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka bez ohľadu na (ne)sympatie voči jeho osobe je podpásovou ranou pre Cirkev a veriacich na Slovensku. Prinajmenšom z dôvodu nekomunikácie. Je smutné, že sám arcibiskup podľa vlastných vyjadrení na svätej omši v nedeľu 1. júla nevedel, z akých dôvodov má byť odvolaný. A ešte smutnejšie je, že oficiálne stanovisko, ktoré malo potvrdiť platnosť tohto rozhodnutia, je celkom nekonkrétne a neuvádza, prečo sa tak stalo.

Majú veriaci právo dožadovať sa uvedenia dôvodov? Myslím si, že áno. Nie sú to predsa len hlúpe ovečky, ktoré majú slepo nasledovať svojich pastierov. Sú to ľudské bytosti so svojou dôstojnosťou, ktorí si majú vlastný úsudok urobiť na základe pravdivých informácií. Neinformovať vôbec je horšie ako nechať voľnú ruku na rozličné konšpiračné teórie, všakže.

V oficiálnom stanovisku Konferencie biskupov Slovenska sa píše, že “rozhodnutie Svätého Otca prijímame v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosíme Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku.” Čo to ale má znamenať pre veriacich? Už ďalej nerozmýšľať nad odvolaním Róberta Bezáka? Nechať túto tému spať? Prijať mlčanie (cirkevných) jahniat a byť ticho?

Pokiaľ pre cirkevnú hierarchiu nebudú veriaci osobami hodnými dôstojného zaobchádzania aj s právom na informácie (netreba zákulisie, stačí transparentnosť), tak sklamanie z reálcirkvi bude len narastať. Hlúpa ovečka sa nikdy nepýta prečo. Človek, ktorý chce poznať Pravdu, sa nebojí žiadnej otázky - ani otázky prečo? Prečo bol Bezák odvolaný? Prečo práve on? Prečo práve teraz?

Okrem viery, nádeje a lásky, ktorú každý veriaci v kostole hľadá a verme, že i nachádza, sa očakáva aj vyšší level komunikácie. Nekomunikovať znamená netvoriť vzťah. Ničiť to, čo funguje. Uzatvárať sa. Pripomínam, že pre cirkev je Ježiš vzorom dokonalej komunikácie. V inštrukcii Communio et progresio sa píše: „Na dôstojnú komunikačnú činnosť nestačí len dobrý úmysel a dobrá vôľa. Okrem toho je potrebné informovať o udalostiach a faktoch pravdivo, to znamená podávať ich pravdivý obraz zhodný s vnútornou pravdou o prenášaných faktoch a udalostiach.“ V prípade odvolania Bezáka možno nechýba dobrý úmysel, ale kde je tu “dostojná komunikačná činnosť”? Kde sa tu informuje “pravdivo”?

Ak si cirkevní predstavitelia myslia, že môžu odstreliť arcibiskupa “bezdôvodne” a bez toho, aby o tom korektne a konkrétne informovali, sú na veľkom omyle. Ak si cirkev neváži vlastných veriacich a nepovažuje za potrebné im podávať v rozumnej miere správne informácie, je vnútorne chorá, pretože nechápe komunikáciu ako nástroj zbližovania, ohlasovania, ako funkčnú podmienku vzťahu. Byť veriacim neznamená len sa modliť a chodiť do kostola či pristupovať k sviatostiam, znamená to taktiež byť súčasťou celej apoštolskej Cirkvi po celom svete a formovať štruktúru vo vlastnej krajine, zúčastňovať sa na dianí, mať podiel na organizácii. A teda mať i podiel na informáciách.

Odvolanie Mons. Róberta Bezáka je fackou, ktorú dostal každý slušný veriaci na Slovensku. Myslím si, že Róbert Bezák bol čistý, otvorený a kreatívny arcibiskup, ktorý prinášal síce náročné, ale potrebné zmeny pre svoju arcidiecézu a taktiež pre slovenskú cirkev.

Keby náhodou bol uznaný vinným, nič to nemení na tom, že spôsob komunikácie zo strany katolíckej hierarchie bol trápny, nízky a nehodný nasledovníkov Krista, dokonalého komunikátora.

Matúš Demko

Foto: t2.sk (Anton Kulan)

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.