76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Martina Ruttkayová Vnútro

CIRKEV: Františkáni chcú odškodnenie od médií

Bulvárne média buď zaplatia za to, akým spôsobom informovali o obvinení františkánov zo sexuálneho zneužívania maloletých, alebo poputujú pred súd. Po tom, ako Okresná prokuratúra v Bratislave zastavila trestné stíhanie voči trom bratom s tým, že sa skutok nestal, rehoľa sa rozhodla brániť. Chce odškodné od médií, ktoré bratov odsúdili bez dôkazov hneď na začiatku kauzy. Listy, v ktorých františkáni žiadajú po 20 tisíc eur od každého z nich, už odišli do televízie Joj a denníkov Nový čas a Plus jeden deň.

„Od všetkých žiadame okrem toho verejné ospravedlnenie, ktoré má byť uverejnené v ich médiách a ktoré veľmi dobre naformulovali naši advokáti,“ potvrdil Postoyu provinciál Menších bratov františkánov Juraj Andrej Mihály. Odpoveď od spoločností vraj zatiaľ nedostali. Provinciál dodal, že ak média nepristúpia na cestu dohody, rehoľa je pripravená riešiť veci až na súde.

K téme:
Prečo by sa mali súdiť
Prečo musia kauzu s františkánmi riešiť ekonomické médiá
Balázs: Skutok bol prakticky nevykonateľný

„Je potrebné, aby tieto média pocítili dôsledky svojho počínania ak porušujú práva iných osôb. Dúfame, že im to pomôže, aby v budúcnosti konali inak,“ zdôvodnil rozhodnutie Mihály. Podľa neho televízia ako aj denníky hrubo zasiahli do dobrej povesti bratov, čím prekročili akékoľvek etické normy. Peniaze, ktoré chcú od médii, nechcú podľa šéfa františkánov pre seba. „Časť pôjde advokátom za právne zastupovanie a časť pôjde na charitatívne účely – s najväčšou pravdepodobnosťou na niektoré detské zdravotnícke zariadenia,“ uviedol. Televízia Joj bola prvým médiom, ktoré prinieslo informáciu o domovej prehliadke v kláštore v Bratislave, pri ktorej boli zatknutí traja rehoľníci.

Vo svojej správe zverejnila viacero informácii, ktoré smerovali k tvrdeniu, že bratia zneužívali dvoch malých chlapcov. Vychádzali vraj z informácii z prostredia polície. Podobne informovali verejnosť aj denníky vo viacerých článkoch. Ani jedno z ich tvrdení polícia nakoniec nepotvrdila, ani trom obvineným nepreukázala.

O stanovisko k celej veci sme počas prípravy článku požiadali aj médiá, ktorých sa to týka. Na naše otázky nezareagovali dodnes.

Martina Ruttkayová, redaktorka Hospodárskych novín, spolupracovníčka Postoy.sk

Foto – Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.