76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Marián Sekerák Téma

GLÓBUS: Katolíci možno budú môcť zasadnúť na britský trón

Zákon o nástupníctve zo začiatku 18. storočia znemožňuje katolíkom vo Veľkej Británii získať kráľovskú korunu. Dlhodobé diskusie o diskriminácii tejto skupiny obyvateľov budú onedlho možno ukončené. Premiér Cameron uvažuje o zmene starobylej právnej normy.

Podľa slávneho Act of Settlement „každá osoba alebo osoby, ktoré (...) udržiavajú spoločenstvo s cirkvou alebo Stolicou v Ríme (...) alebo sa zosobášia s pápežencom sú týmto zákonom vylúčené a učinené navždy neschopnými zdediť nárok na korunu a vládu tejto oblasti“. Sporná zásada sa už čoskoro môže stať minulosťou. Diskusiu o jej zrušení začína premiér David Cameron. Chce tiež uľahčiť situáciu potomkovi budúceho manželského páru Williama a Catherine v prípade, že bude ženského pohlavia. Platné je totiž aj privilégium uprednostnenia mužov v poradí nástupníctva.

Diskusia s otvoreným koncom

Pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4 premiér Cameron povedal, že je dôležité začať hovoriť o oboch významných zmenách v britskom právnom systéme, pričom je potrebné mať na vedomí, že súčasná panovníčka nevládne len Spojenému kráľovstvu, ale aj mnohým ďalším správnym celkom. Z tohto dôvodu bude mať diskusia širokospektrálny charakter. Spolu s britskou vládou sa do nej zapoja aj vlády ostatných krajín, ktorých hlavou je formálne Alžbeta II., ako aj samotný kráľovský palác. Premiér nezabudol dodať, že obe zmeny by mali byť uskutočnené, no „zaberie to istý čas, pretože to nie je iba naše rozhodnutie, je to aj rozhodnutie iných“. Nepriamo si tým otvoril „zadné vrátka“ pre prípad nezdarného konca celej debaty, ktorá by mohla vyústiť do zachovania status quo.

Netolerantná krajina?

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách?

Cameronove najnovšie snahy sú v rozpore s vyjadreniami člena jeho kabinetu, ministra spravodlivosti baróna Toma McNallyho (Lib Dem), ktorý začiatkom januára zdôraznil, že súčasná vláda nemá v pláne nijaké zmeny v tejto veci. Odôvodnil to komplikovanosťou vzhľadom na fakt, že prípadné úpravy by sa dotkli mnohých ďalších krajín, nielen samotnej Veľkej Británie. Prekážkou pre neho teda bola práve tá skutočnosť, ktorá je dnes pre premiéra výzvou v širšiemu diskurzu.

Minister svojím vyjadrením oponoval názorom niektorých svojich kolegov v Snemovni lordov. Labouristický poslanec, barón Alf Dubs vtedy napríklad vyhlásil, že je nezvyčajné, ak krajina, ktorá sa všeobecne stavia proti diskriminácii z dôvodu pohlavia či náboženstva, schvaľuje tento typ diskriminácie. Za čudné označil, ak prekážka v nástupníctve na trón platí pre katolíkov, no nie pre židov, moslimov, hinduistov alebo dokonca ateistov. Anglická spoločnosť 18. storočia však ani zďaleka nebola taká pluralistická, ako je dnes. K obhajobe platnej legislatívy sa používa aj skutočnosť, že vzhľadom na politické súvislosti bolo v tom čase „potrebné“ zabrániť práve katolíkom prístup na trón.

Bez ohľadu na to, či sa zrušiť anachronický pozostatok britskej legislatívy podarí alebo nie, ako oveľa pálčivejšie sa javia aktuálne tendencie vývoja spoločnosti. Tie totiž omnoho výraznejším spôsobom, než možnosť formálne nadobudnúť inkompetentný kráľovský post, zasahujú do náboženskej slobody kresťanov. A to nielen vo Veľkej Británii.

Marián Sekerák
Foto: Flickr.com

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.