76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Pavol Rábara Spoločnosť

REPORTÁŽ: V bare s Jánom Pavlom II.

Už mesiac sa v talianskych, svetových, ale aj slovenských médiách objavujú správy o jedinečnom podniku v centre Ríma. Prvý katolícky pub nesie názov po veľkom pápežovi Jánovi Pavlovi II. Aký je?

Tí, čo si z internetu neodpísali (alebo nezapamätali) presnú adresu, nemusia GP2 pub tak ľahko nájsť. Nachádza sa síce v absolútnom centre talianskej metropoly (na Via del Corso, za kostolom svätého Karla), no je riadne "zašitý", bez značiek či pútačov.

Na prvý pohľad zaujme jednoduchá, ale sympatická výzdoba. Do očí udrú veľké citáty na stenách (“Krása spasí svet”, “Všetko je milosť”, “Nebojte sa!”) a jemné obrazy. Barový pult sa snaží byť originálny – s Ježišovými slovami “Daj sa mi napiť”. V bare dostanete až na tvrdý alkohol všetko. Nás, rovnako ako reportérov agentúry AFP, zaujali vzhľadom na lokalitu pomerne nízke ceny. Lákadlom však má byť skôr prostredie a idey.

Vedľa baru nachádzame spoločenskú sálu s pódiom a veľkým plátnom. “V piatok večer býva živá hudba,” vysvetľuje nám Massimo Camussi, novinár katolíckeho denníka Avvenire a pomocník v pube. Podnik je otvorený len mesiac, čo je cítiť aj počas našej návštevy. Netrpí návalom hostí. Massimo súhlasí, že kým sa pub stane známy, ešte to potrvá. Cez týždeň však príde podľa neho aj niekoľko desiatok ľudí. Diecézne centrum mládeže, ktoré pub prevádzkuje, organizuje pre hostí rôzne aktivity. “Vo štvrtok máme filmové fórum, hrajú sa spoločenské hry a keď spojazdnia televíziu, v nedeľu sa bude pozerať futbal,” dodáva náš sprievodca.

Aj keď je v pube wifi zóna zdarma, pre tých, čo si počítač nepriniesli, sú pri vstupe do baru k dispozícii tri notebooky na surfovanie. Tesne vedľa nich je typická rímska nádoba s vodou. Súčasťou priestorov je totiž krypta, ktorá bude slúžiť na výstavy fotografií a obrazov.

Na slávnostnom otvorení GP2 pubu bol aj starosta Ríma Gianni Alemanno. “Našou výzvou je, že sa dá byť spolu aj bez toho, aby sme vyčíňali,” povedal. Diecézne centrum pre mládež chce dať mladým priestor na stretnutie, kultúru aj dobré pivo, samozrejme s tým, že pravidlá sú známe. Ak by pribudli lepšie smerovky a Wojtyla by žil, iste by medzi mládež vo "svojom" bare zavítal.

Pavol Rábara, Rím
Foto: autor

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.