76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

Imrich Gazda Spravodajstvo

AKTUÁLNE: Rožňavské bilbordy asi narážajú na generálneho vikára

Denník Korzár včera informoval, že v okolí Rožňavy sa objavili bilbordy s nápismi „Milujem suchý celibát!“ a „Chceme takýchto predstaviteľov Katolíckej cirkvi?!“. Ich zadávateľ pravdepodobne útočí na rožňavského generálneho vikára Rastislava Suchého. Biskupský úrad už pripravuje trestné oznámenie.

Rožňavský biskup Vladimír Filo v médiách poukázal na neprajníkov, ktorí atakujú aj jeho spolupracovníkov. Podľa miestneho kňaza, ktorý nechcel byť menovaný, na prvý pohľad nezmyselná veta „Milujem suchý celibát!“ naráža na meno generálneho vikára Rastislava Suchého. Túto domnienku podporuje fotografia terénneho vozidla, ktorá sa tiež nachádza na bilborde. Rovnaké auto pred časom zakúpil miestny biskupský úrad. „Auto často používa práve generálny vikár Suchý,“ uviedol náš zdroj. Na štyroch bilbordoch sa nachádza aj fotografia Námestia baníkov s katedrálou a budovou biskupského úradu, ako aj kresba bociana nesúceho dieťa a fajčiaceho klerika. Fajčiarom je podľa našich informácií aj spomínaný vikár Suchý.

Vikár: Tereniak potrebujeme

„Dôvody atakovať moju osobu určite sú,“ odpovedal nám Suchý na otázku, či má niekto dôvod naňho útočiť. Terénne auto zakúpili podľa jeho slov preto, aby bolo možné vykonávať dôslednejšiu kontrolu lesov vo vlastníctve diecézy. „Keď hospodárite na niekoľkých lesných celkoch v rámci polovice Slovenska potrebujete byť mobilný, aby ste túto kontrolu mohli vykonávať efektívne a nežiadať pracovníkov, aby vás niekde na okraji lesa čakali, pretože chcete vykonať kontrolu,“ uviedol pre Postoy.sk vikár Suchý. „Som presvedčený, že aj keď sa investovalo, je to v konečnom dôsledku prínosom pre biskupský úrad,“ dodal.

Citovaný kňaz však hovorí, že v čase, keď je diecéza v zlej finančnej situácii a kňazom sú znižované osobné príplatky, pôsobí kúpa nového vozidla pohoršujúco. „Osobne som kňazom už vyše desať rokov a môj plat sa pohybuje na úrovni 360 eur. Osobné príplatky nám znižovali už dvakrát.“

Zakliate lesy

Práve rozsiahle lesy sa často spomínajú v súvislosti s Rožňavskou diecézou, ktorá ich získala v rámci reštitúcií späť od štátu. Týždenník Plus 7 dní pred rokom informoval, že 1800 hektárov diecéza prenajala kontroverznému podnikateľovi Jozefovi Majskému za podozrivo nízke nájomné. Stalo sa tak ešte v čase, keď na jej čele stál súčasný emeritný biskup Eduard Kojnok. „Zmluva bola uzatvorená 9. februára 2001, štandardne na desať rokov. S touto zmluvou nesúhlasíme, preto to riešime súdnou cestou,“ uviedol pre spomínaný týždenník rožňavský biskupský úrad. Domnienku, že za kontroverznými bilbordmi môžu stáť Majského ľudia však biskup Filo odmieta. „Nezdá sa mi to, vo funkcii som od roku 2002 aj kvôli tomu, aby som tu urobil poriadky, najmä majetkové. Nájomnú zmluvu som s Majským pred rokmi zrušil,“ uviedol pre dnešné vydanie denníka Plus 1 deň.

Podľa nášho kňazského zdroja si biskup Filo narobil počas súdnych sporov s Majského ľuďmi veľa nepriateľov. „Znepriatelil si aj vplyvných kňazov, ktorých poprekladal na iné miesta,“ hovorí. V rovnakom duchu sa pre denník Korzár vyjadril aj samotný biskup. „Svätý otec ma sem, do Rožňavy, pred rokmi poslal urobiť poriadky, najmä majetkové. A vtedy som si narobil dosť nepriateľov,“ uviedol s tým, že uvažoval aj nad možnosťou, „či to nemôže byť dôsledok hromadného prekladania kňazov z farností, ktoré sme robili“.

Imrich Gazda

Foto: www.starahuta.sk (biskup Vladimír Filo)

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.