76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Mária Melicherová Kultúra

KULTÚRA: Bojovníčka proti Vatikánu zaspieva na Devíne

Nielen dôveryhodná slza v kultovej piesni Nothing compares 2 U, ale aj odhodlaný boj proti Vatikánu. Speváčka, ktorú ľahko spoznáte na základe týchto dvoch znakov vystúpi v nedeľu na Slovensku. Írka Sinéad O´Connor sa v rámci koncertu Pocta slobode na pódiu vystrieda s Janou Kirschner a Davidom Kollerom.

Koncert Pocta slobode (Tribute to freedom) sa na hrade Devín uskutoční už druhýkrát. Prvý ročník koncertu bol oslavou 20. výročia Nežnej revolúcie. „Koncert sa organizuje na Devíne, pretože hranica železnej opony prebiehala pod Devínskym hradom. Snažíme sa o vytvorenie tradície týchto koncertov, ktoré sú pripomienkou železnej opony na jednej strane a ochrany ľudských práv na strane druhej,“ vysvetľuje pre Postoy.sk organizátor Ladislav Snopko. Minulého roku na hradnom nádvorí vystúpili Marián Varga, Marta Kubišová, Vladimír Merta a viaceré osobnosti Novembra.

Tento rok sa organizátori rozhodli pre mladšiu hudobnú osádku. Spoločným menovateľom účinkujúcich však naďalej zostáva boj za dodržiavanie ľudských práv. „Jana Kirschner sa svojimi názormi netají, vystúpila aj na počesť zavraždeného Daniela Tupého. David Koller je tiež jednoznačný a Sinéad patrí k hlavným protagonistom Amnesty International,“ charakterizuje Snopko výber spevákov.

Vatikán neverí v Boha

Práve írska búrliváčka priťahuje pozornosť všade, kam príde. Kňažka nezávislej Ortodoxnej katolíckej a apoštolskej cirkvi búši najmä do Katolíckej cirkvi. V priamom prenose americkej nočnej šou Saturday Night Live pred niekoľkými rokmi roztrhala obraz pápeža Jána Pavla II. Na jar tohto roku, keď prepukli škandály okolo zneužívania mladistvých katolíckymi kňazmi v sedemdesiatych rokoch, sa Sinéad stala v Írsku asi najhlasnejšou obhajkyňou obetí. Hroznú skúsenosť zneužitia údajne sama zažila.

K téme:
Ženy provokujúce Vatikán

V rozhovore s redaktorom americkej spravodajskej televízie CNN Andersonom Cooperom dokonca ukázala dokumenty, ktoré mali dokázať, že vedenie írskej cirkvi prikázalo obetiam zložiť prísahu mlčanlivosti. „Existujú dokumenty, ktoré ukazujú, že pravda je pravda. Ja som katolíčka a som na to hrdá, aj keď niekedy oddeľujem Boha od náboženstva. Zdá sa mi však, že Vatikán vôbec neverí v Boha, ktorý všetko vidí. Kresťania by mali konať ako Ježiš. Zakrýval by Ježiš celé tieto roky sexuálne škandály?“ pýta sa speváčka v relácii. Svoju rétoriku dohnala tak ďaleko, že uviedla: „Keby Ježiš žil na Zemi, vypálil by Vatikán.“ Ona by mu v tom údajne pomohla.

Veriaci k urnám

Napriek týmto excesom Sinéad hovorí, že cirkev stále miluje. Zjavne však svojím spôsobom. „Veľa ľudí ma dezinterpretuje a myslí si, že som antikatolícka, ale ja nie som. Konala som z vášnivej lásky k Duchu Svätému. Na katolicizme je toľko krásneho, ale bolo to prekryté dokonca niečím horším ako sexuálne škandály,“ povedala speváčka pre írske národné rádio NPR narážajúc na spôsob, akým sa cirkev k škandálom postavila. Podľa nej je v Katolíckej cirkvi potrebné nové vedenie. Zabezpečiť by sa malo napríklad demokratickou voľbou pápeža veriacimi.

Prekvapí?

Na bratislavskom koncerte organizátori žiadne extravagantné gestá či posolstvá od speváčky nečakajú. „Myslím si, že v tých 90. rokoch bola predsa len mladá, popudlivejšia a robila to kvôli výhradám voči cirkvi, ktoré sa ukázali ako opodstatnené,“ myslí si Ladislav Snopko. „Teraz je už v rokoch, po štyridsiatke, jej prejav je pokojnejší, umiernenejší, ale samozrejme rovnako nekompromisný. Len tam nie sú tie exaltované gestá, skôr sústredenie sa na ochranu ľudských práv.“

Kľúč k speváčkinym postojom vidí hudobný publicista Vladimír Potančok v jej životnom štýle. Írska rockerka sa totiž nedávno tretíkrat vydala. Má štyri deti, z toho len prvý syn Jake Reynolds pochádza z manželstva. „Myslím, že na Slovensku Sinéadine gestá nemusia byť pochopené tak, ako si ich vykladá ona,“ konštatuje Potančok.

Mária Škvarlová

Foto: wikipedia.org

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.