76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!

VATIKÁNSKA SEDMA: Ženy provokujúce Vatikán

Dnes pár slov o ženách provokujúcich Vatikán a mužoch brániacich jeho česť. Poznámka pre Európsky inštitút pre rodovú rovnosť: nejde o budovanie rodových stereotypov, ale len o umelé prepojenie vytvorené pre potreby tejto Sedmy.

V európskych kinách sa objavil nemecký film, ktorý vzbudzuje pozornosť už len svojím názvom. Die Päpstin (Pápežka). Ide o spracovanie známej legendy o pápežovi Jánovi VIII. (855 – 857), ktorý mal byť ženou.

Režisérka Sönke Wortmann pri natáčaní vychádzala z historického románu Pope Joan (v slovenskom preklade pod názvom Pápežka ju vydalo vydavateľstvo Reegent v r. 2007), ktorého autorkou je americká spisovateľka a profesorka anglickej literatúry Donna Woolfolk Cross. Predtým ako napísala toto vyše 500 stranové dielo strávila podľa denníka Corriere della Sera sedem rokov skúmaním archívnych materiálov. „Neexistuje však nijaký historický dôkaz, ktorý by podporil skutočnosť, že pápež Ján VIII. bol ženou,“ píše taliansky denník a dodáva: „Ale možno by to bolo pekné“.


Mohlo by sa zdať, že autorky knihy a filmu sa pokúsili zviesť na módnej vlne odhaľovania utajenej cirkevnej histórie à la Dan Brown. Donna Woolfolk Cross však svoj román napísala ešte v roku 1996 a ani filmové spracovanie nie je prevratným počinom. Film Pope Joan natočil ešte v roku 1972 režisér Michael Anderson s Liv Ullmann v hlavnej úlohe.

Tentokrát sa v hlavnej úlohe predstavila 35-ročná Johanna Wokalek, ktorá nedávno zaujala ako teroristka Gudrun Ensslin v diskutovanej snímke Der Baader-Meinhof Komplex (2008). A ako film hodnotí citovaný denník Corriere della Sera? „Fantastická história – v oboch zmysloch tohto slova, viac feministická ako antikatolícka dráma, nenaplnená a osudová láska, neprehliadnuteľní herci, spracovanie na úrovni.“ Počkáme si, uvidíme.

Zachrániť Boha od náboženstva

Ostrieľanou provokatérkou je írska speváčka Sinéad O´Connor. Zvýšenú pozornosť jej talianske denníky venovali kvôli nedávnemu koncertu v Neapole. „Aká bola krásna, vzrušujúca a zvodná, keď s vyholenou hlavou a očami plnými nepokoja spievala Nothing Compares 2 U,“ rozplýval sa denník La Repubblica. Skvelý song, to sa musí uznať. Od jeho úspechu v roku 1990 (aj keď pieseň bola zložená Princeom ešte v roku 1980) sa 43-ročná matka štyroch detí zviditeľňuje najmä provokáciami smerom ku Katolíckej cirkvi. V show americkej televízie NBC Saturday Night Live roztrhala plagát Jána Pavla II., nechala sa vysvätiť za biskupku istej kresťanskej skupiny a vo filme Neila Jordana The Butcher Boy (1997) si zahrala Pannu Máriu.

Osobne sa však považuje za veriacu. „Pevne verím v kresťanské prikázania, v Najsvätejšiu Trojicu a Ježiša Krista,“ uviedla pre denník La Repubblica, ale zároveň dodala, že Benedikt XVI. by mal rezignovať, pretože nespolupracoval pri vyšetrovaní sexuálnych škandálov. „Mojím poslaním je zachrániť Boha od náboženstva,“ dodala. Čím šokuje počas augustového koncertu na Devíne?

Tri prsty

Vo štvrtok vo Vatikáne zložilo prísahu 32 nových členov Švajčiarskej gardy. Tentokrát ročníky 1983 – 1989. Slávnosť sa koná každý rok 6. mája, kedy si gardisti pripomínajú slávnu udalosť svojej histórie. V roku 1527 počas plienenia Ríma francúzskymi vojskami padlo v tento deň 147 členov gardy pri obrane Klementa VII.. S pápežom sa ich v Anjelskom hrade zachránilo len 42.

Prísahu noví regrúti skladajú s troma zdvihnutými prstami, čo symbolizuje nielen Svätú Trojicu, ale aj tri sľuby: verne, oddane a v dobrej viere. Na aktuálnosť sľubu poukázal vo svojom príhovore aj veliteľ gardy, plukovník Daniel Rudolf Anrig: „Žijeme v dobe nedôvery k autoritám, v dobe individualizmu a egoizmu. Čo nás, Švajčiarsku gardu, odlišuje? Práve naša prísaha na základné hodnoty ako poslušnosť, vernosť a oddanosť.“ Na otázku novinárov, či by členmi gardy mohli byť aj ženy, plukovník Anrig odpovedal, že v zásade áno, len by bolo potrebné vyriešiť oddelené ubytovanie.

Ženami v garde sa nám kruh uzavrel.

Imrich Gazda, Rím

Foto: die-paepstin.de, schweizergarde.org

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.