76 220 €
80 000 €
Urobili sme veľký krok. Začíname!
Pavol Rábara Vnútro

CIRKEV: Arcibiskup Bezák vymenil takmer všetkých

Deväť nových dekanov a rošády v 80 farnostiach. Trnavská cirkev prežíva veľké personálne zmeny.

Nový trnavský arcibiskup Róbert Bezák spustil v diecéze veľké personálne rošády. V polovici prázdnin vymenil takmer všetkých dekanov. Neoficiálne zdroje hovoria, že na arcibiskupskom úrade prebehol audit, ktorý Mons. Bezák spomínal už po svojej vysviacke. Téme sa venovali regionálne noviny Trnavsko.

Mladí a noví dekani

Prvou zmenou bol príchod nového dekana pre Trnavu. Marcel Kubinec z banskobystrickej diecézy vystriedal Imricha Poláka, ktorý odchádza do dôchodku. Druhý trnavský dekanát sa po novom volá dekanát Smolenice, teraz na čele s 38 – ročným Patrikom Bacigálom, smolenickým farárom.

Arcibiskup Bezák vymenil uprostred prázdnin aj ostatných dekanov v diecéze, spolu deväť kňazov. Výnimkou boli len Hlohovec a Šaľa. „Každý novovymenovaný, či už je to biskup, kardinál alebo pápež, má po nástupe do funkcie právo vybrať si svojich najbližších spolupracovníkov,“ vyjadril sa pre Trnavsko 37 – ročný trnavský dekan Kubinec.

Dekan alebo tiež arcipresbyter má podľa kánonického práva napomáhať a koordinovať spoločnú pastoračnú činnosť v dekanáte. Nemá exekučné právomoci. Jeho vymenovanie aj odvolanie je v kompetencii biskupa.

Zmeny v sídle aj vo farnostiach

Personálne výmeny sa dotkli aj arcibiskupského úradu. V sídle biskupa padali aj výpovede, potvrdil to jeho riaditeľ Radoslav Bazala. K podrobnostiam, napríklad o počte prepustených, sa však vedenie úradu nevyjadrilo. „Prepustených bolo viac ľudí. Podľa mňa preto, lebo diecéza sa minulý rok zmenšila a už nie je potrebných toľko úradníkov ako predtým. Viem, že sa konal aj audit, ale jeho výsledok nepoznám,“ priznal Trnavsku zdroj z arcibiskupského úradu, ktorý nechcel byť menovaný.

Okrem dekanov a zamestnancov na úrade sa menili tiež kňazi vo farnostiach. Je bežné, že začiatkom každoročných prázdnin prichádza k striedaniu kaplánov, prípadne farárov. Tento rok má ale ísť o zmeny v 80 farnostiach. Potvrdil to odchádzajúci piešťanský dekan Jozef Bohunický. „Pohyb nastáva v celej arcidiecéze a týka sa okolo osemdesiatich farností,“ povedal Piešťanskému týždňu. Na otázku, či sú takéto zmeny obvyklé, zareagoval: „K pohybom dochádza, hoci tento je naozaj dosť veľký. Zásadnú líniu určuje arcibiskup, ktorý má svoju víziu.“

Pavol Rábara
Foto: Jozef Mak

Potrebujeme vašu pomoc

Tento článok prináša nová redakcia Konzervatívneho denníka. Naším cieľom je prinášať viac kvalitných článkov a spravodajských informácií a rozširovať redakciu tak, aby sme vám mohli od septembra prinášať plnohodnotné konzervatívne správy.
Lukáš Obšitník, šéfredaktor

Bez vás to nepôjde

Pridajte sa k našim pravidelným prispievateľom alebo vložte svoj email a pomôžte šíriť dobré myšlienky.

Podporte nás
Novinky e-mailom
Slovensko je o krok bližšie ku Konzervatívnemu denníku.
Naším cieľom je nárast počtu článkov a spravodajstva a od septembra budeme prinášať plnohodnotné konzervatívne témy, ktoré inde nenájdete.
Sem vložte svoj e-mail a budeme vás informovať, ako vzniká Konzervatívny denník.
Ďakujeme
Konzervatívny denník už urobil prvý krok. Zamestnali sme prvých redaktorov,
prinášame spravodajstvo a myslíme to naozaj vážne.
Teraz potrebujeme vašu podporu.
Podporte nás tak, ako práve môžete.
Finančnou podporou alebo zdieľaním medzi vašimi známymi.